Warehouse  

Za naszą sprawą koła się toczą

Na pierwszy rzut oka to nic szczególnego. A jednak kwestia kół i rolek nie jest aż tak prosta. Prawie niezliczone są warianty, ich wersje, nośność czy odporność chemiczna. Tu bardzo istotne jest zastosowanie i jego dokładna analiza.


Rozróżniamy koła i rolki. Rolki to w gruncie rzeczy koła w obudowie, która je wzmacnia. Istnieją rolki niekierowane i kierowane, które mogą być dodatkowo wyposażone w ustalacze kół.


Przy prawidłowym doborze kół i rolek decydującą rolę odgrywa ogumienie. Jest miarodajne dla nośności i oporów toczenia. Jakość i średnica zależą głównie od miejsca zastosowania. I tak na przykład w przypadku nierównych powierzchni należy wybierać raczej opony o dużej średnicy. Otoczenie decyduje ponadto o właściwym doborze powłoki korpusów rolek wykonanych zwykle ze stali. Wilgotność powietrza, chemikalia, ale także obciążenia mechaniczne mocno dają się im we znaki, a to oznacza, że powierzchnia znacznie wpływa na wytrzymałość i żywotność.

 

Kolejnym kryterium jest częstość stosowania. Ma ona wpływ - obok oporu toczenia - na rodzaj łożysk. Zastosowanie znajdują łożyska ślizgowe, rolkowe i kulowe. Dodatkowe czynniki zastosowania mogą nawet sprawić, że niezbędne stanie się opracowanie wersji specjalnej.

Jednak nawet i to nie stanowi problemu. Dzięki ścisłej współpracy z wiodącymi producentami niemieckimi, np. z naszym wieloletnim partnerem Rädervogel, nawet w tym przypadku znajdziemy odpowiednie dla Państwa zastosowanie.  

Nasze koła i rolki ożywią Państwa interesy!