PODRABIANIE PRODUKTÓW

Zakład do produkcji łożysk podrobionych

W ostatnich latach coraz częściej odkrywano przypadki pojawiania się na rynku podróbek łożysk tocznych. Nieznana jest natomiast skala rzeczywistych strat i brakuje informacji na temat ilości przerw produkcyjnych spowodowanych tym faktem. Można tego łatwo uniknąć, kupując u autoryzowanych partnerów handlowych reprezentujących markowych producentów. Poniżej przedstawiamy aktualny raport dotyczący rozmiarów procederu związanego z produkcją podróbek w obszarze łożysk tocznych:

Utylizacja podrobinych lozyskPrawie 40 ton podrobionych łożysk tocznych o nominalnej wartości około 8 milionów euro zniszczyli obaj światowi liderzy, firmy SKF i Schaeffler Gruppe, na terenie zakładu FAG we Schweinfurcie.

„Tą wspólną akcją zwracamy uwagę na to, że podrabianie marek i produktów nie jest już fenomenem ograniczającym się do Chin lub południowej Europy, lecz również można się z nim spotkać na naszym terenie” – powiedział Hans-Jürgen Goslar, członek kierownictwa firmy Schaeffler KG.

Dowodem na to są podrobione produkty z nadrukami marek INA, FAG i SKF, znalezione w firmie zajmującej się sprzedażą łożysk tocznych z Frankonii. „Tak więc nie są to już podrobione dobra luksusowe lub konsumpcyjne, które zalewają niemiecki i europejski rynek, lecz w coraz większym stopniu również istotne dla bezpieczeństwa produkty przemysłowe, takie jak np. łożyska toczne” – powiedział Goslar – „Dlatego intensywnie współpracujemy na tym polu, niezależnie od tego, że tworzymy różne firmy i jesteśmy dla siebie konkurentami.”  

Przed odnalezieniem podrobionych łożysk tocznych we Frankonii były prowadzone obszerne i wielomiesięczne dochodzenia. Powodem wszczęcia tych dochodzeń była wskazówka, której śladem wspólnie podążyły obie firmy. Po zgromadzeniu wystarczających dowodów potwierdzających popełnienia przestępstwa włączono do działania prokuraturę. Na koniec policja kryminalna przeszukała pomieszczenia magazynowe firmy sprzedającej podejrzane łożyska.

„Trudno jest określić gospodarcze straty, jakich doświadczają same nasze firmy” – tak opisuje sytuację prawniczka Ingrid Bichelmeir-Böhn, która jest odpowiedzialna za działania związane ze zwalczaniem podróbek w Schaeffler Gruppe. Bowiem oprócz utraconych zysków ze sprzedaży i utraconego wizerunku niemieckiej firmy, spowodowanych niskiej jakości produktem, należy liczyć się z negatywnym wpływem na przyszłą sprzedaż oraz powstaniem dużych kosztów związanych z prowadzeniem dochodzenia, zabezpieczeniem i zgodnym z przepisami zutylizowaniem podrobionych łożysk. To wymaga rozległych działań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa, ponieważ wyłącznie pełne zniszczenie podróbek wyeliminuje ostatecznie ryzyko dla użytkownika.


Przygotowanie do etykietowaniaJednak poszkodowane są nie tylko firmy produkujące markowe produkty i inwestujące dużą ilość środków w badania, rozwój i zabezpieczenie jakości, lecz również firmy, które takie części montują. Głównymi poszkodowanymi są jednak ich klienci, ponieważ takie łożyska toczne są montowane we wszystkie „obracające się” maszyny i urządzenia – od obrabiarek, poprzez farmy wiatrowe, łyżworolki, aparaty rentgenowskie, aż po pojazdy drogowe i szynowe. „Łożyska toczne należą do elementów mających istotny wpływ na bezpieczeństwo, a ich awaria może prowadzić do katastrofalnych szkód lub wypadków” – wyjaśnia Claus-D. Schulz, Dyrektor Centralnego Działu Prawnego i członek kierownictwa firmy SKF GmbH. 

Dlatego produkty gorszej jakości mogą prowadzić nie tylko do kosztownych przestojów, lecz również do niebezpiecznych wypadków. Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, w której podczas szybkiego pokonywania zakrętu pęka łożysko w kole samochodu. Dawny kierowca rajdowy Mika Häkkinen może coś powiedzieć na ten temat. Podczas wyścigów Grand Prix w San Marino nie dojechał do celu, ponieważ mimo prowadzenia musiał wycofać się z dalszego udziału. Przyczyną było podrobione łożysko kulkowe, które nie wytrzymało trudów wyścigu. Häkkinen miał przy tym jeszcze szczęście w nieszczęściu, ponieważ wyszedł z wypadku bez uszczerbku na zdrowiu. W innych przypadkach podrobione podzespoły mogą być przyczyną naprawdę poważnych wypadków. Jako przykład może posłużyć katastrofa norweskiego samolotu pasażerskiego w 1989 roku podczas lotu z Oslo do Hamburga. Wówczas zginęli wszyscy pasażerowie (55 osób). Przyczyną wypadku była podrobiona śruba.

To, że podrabianie produktów przemysłowych znacząco szkodzi niemieckiej gospodarce, likwiduje miejsca pracy i stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia, potwierdzają również liczby. Stowarzyszenie Branżowe Przemysłu Narzędziowego przyjmuje, że podróbki są przyczyną prawie 3500 wypadków w pracy rocznie na terenie Niemiec w samym sektorze przemysłowym. Stowarzyszenie Niemieckich Producentów Maszyn (VDMA) ocenia straty gospodarcze dla przemysłu dóbr inwestycyjnych na 4,5 miliardów euro rocznie. „Bez podrabiania marek i produktów” – mówi Doris Möller, zarządzający członek zarządu akcjonariuszy stowarzyszenia Niemiecka Gospodarka Przeciwko Podrabianiu Produktów i Marek e.V. (APM), – „byłoby w Niemczech o 70000 miejsc pracy więcej”.

Wg opinii pani Bichelmeir-Böhn walka z piractwem może być skuteczna tylko wtedy, kiedy przez cały czas trzyma się rękę na pulsie. Pierwszym warunkiem skuteczności tej walki jest ścisła współpraca z urzędami na wszystkich etapach dystrybucji towaru. Schaeffler Gruppe i SKF zatrudniają kancelarie adwokackie i nie boją się korzystać z pomocy detektywów. Dodatkowo firmy szkolą celników i sprzedawców w lepszym rozpoznawaniu podrobionych produktów.
Fatszowanie identyfikacjiObecnie nie jest to już wcale takie proste. Również fałszerze korzystają z nowoczesnych metod produkcji. To sprawia, że coraz trudniej można optycznie odróżnić oryginały od podróbek. Jednak sprawa wygląda inaczej w przypadku funkcjonalności i jakości. Ale to zauważa się dopiero w momencie, kiedy jest już za późno. W jaki sposób kupujący może chronić się przed zakupem podrobionych części? W zasadzie tylko poprzez kupowanie łożysk ze źródeł, które są w 100% pewne. A kiedy tym źródłem jest producent lub jego autoryzowany sprzedawca, z pewnością nie będzie to szara strefa. „Jest to również ważne z uwagi na gwarancję” – mówi Schulz. Sprzedawca i kupiec podrobionych łożysk nie mogą w razie potrzeby skorzystać z gwarancji udzielanej przez producenta. Przeciwnie: sprawą zajmie się prokuratura. Poza tym kupujący powinien w przypadku wyjątkowo korzystnych ofert skorzystać z porady ekspertów producentów oryginalnych części. Tylko oni mogą z całą pewnością potwierdzić, czy chodzi o oryginał, czy też o podróbkę. W przypadku korzystania z serwisu aukcyjnego Ebay w Internecie zakup oryginału jest raczej mało prawdopodobny. Dodatkowo znajduje się tutaj często wyłącznie części, dla których najlepszym miejscem byłoby muzeum. Jedno jest jasne. Niezależnie od tego, czy sprzedawca sprzedaje podrobione łożyska przez serwis aukcyjny Ebay, czy też w normalnym sklepie, w obu przypadkach naraża się na popełnienie przestępstwa. 

Źródło: SKF GmbH, Schweinfurt oraz Schaeffler Gruppe

files/images/content/skf.giffiles/images/content/ina_logo.jpgfiles/images/content/fag_logo.jpg

Firma August Kuhfuss – następca Ohlendorf GmbH – gwarantuje swoją nazwą jakość i oryginalny produkt – z gwarancjami i serwisem technicznym.